08-6229345

צור קשר

תסמונת התשישות הכרונית

תסמונת התשישות הכרונית נקראת: CFS. נשים נוטות ללקות בתסמונת יותר מגברים. הגילאים הנפוצים ללקות בתסמונת הם בין 40 – 20. אין קשר בסביבת הגדילה ובמצב סוציו אקונומי. בחלק ממדינות העולם התסמונת קרוייה ME – דלקת במוח ובחוט השדרה המערבת גם כאבי שרירים. משנת 1955 המחלה מוגדרת כמחלה נוירולוגית. בחלק מהמקרים התסמונת חולפת מעצמה אך לרוב זה לוקח מספר שנים. בעבר ההפרעה נחשבה כתסמונת הדומה לדאבת השרירים (דאבת בשמה העברי פיברומיאלגיה – תסמונת מוכרת המתבטאת בכאבים בשרירים וברקמות החיבור) כיום נטען שהתסמונות שונות ויש להבדיל בינהם.

 

תשישות כרונית מתאפיינת בתשישות ממושכת ובתסמינים נוספים – חולשה, כאבי ראש, כאבי שרירים ופרקים, סיבולת גוף נמוכה, בנוסף בעיות קוגנטיביות - פגיעה בזיכרון ובריכוז, תסמונת המעי הרגיז, אלרגיות, אובדן משקל או עלייה במשקל, בלוטות לימפה רגישות, בעיות שינה, דכאון, חרדה, ועוד המתמשכים גם לאחר מנוחה. לא מחייב שיתקיימו כל התסמינים בכדי להעיד על תסמונת התשישות הכרונית אלא די בחלקם.

הבעייה הנפוצה באבחון התסמונת היא שתסמיני התסמונת אינם משתייכים למחלה ספציפית וכל אחד יכול להופיע במחלה אחרת או לחילופין בכמה מחלות בו זמנית וממילא ישנו קושי רב במציאת הגורם לתסמונת וממילא קושי לטפל ולמנוע את התסמינים. לשם כך נעשו מחקרים רבים בכדי להקל על כך.

 

תסמונת התשישות הכרונית הגורם המדוייק עוד לא הוברר אולם נמצא יותר באנשים הסובלים ממחלות מסויימות או מוירוסים מסויימים אך הנושא שנוי במחלוקת.

 

במחקר שנעשה רמת ההורמון החשוב ביותר קורטיזון נמצא ברמה מופחתת בחולים הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית ויתכן ורמת הקורטיזון גורמת לתסמינים של התשישות הכרונית עקב כך הורמון זה המופרש מבלוטת יותרת המוח יכול לעזור בחלק מהמקרים על ידי הוספת קורטיזון וממילא למניעת התסמינים או לכל הפחות להפחתתם.

 

בנוסף חוסר בהורמון בלוטת התריס יכול להוות גורם לתסמונת ויתכן ואנשים הלוקים בתסמונת לוקים בפגם במעבר ההורמון לרקמה וממילא קליטה לא תקינה של קולטני ההורמון והחוסר גורם לתסמונת התשישות הכרונית וממילא בדיקה של כמות הורמון בלוטת התריס ברקמות יכול לכוון לפתרון או למניעה חלקית.

 

מחקרים נוספים מוכיחים שהסימפטומים של התסמונת נובעים מתפקוד לא תקין של תעלות יונים, מחקרים אלו נתמכים על ידי מקרים בהם נבדקו גנים של הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית ונמצא שהגנים בעלי הביטוי השונה בחולים קשורים גם לפעילות תעלות יוניות עצביות ולעוד תהליכים פיזיולוגיים ולכך בדיקת הנ"ל יכולה לסייע בפתרון תסמונת התשישות הכרונית.

 

בנוסף הנ"ל יכול להיגרם על ידי היחלשות המיטוכונדריה – הגורם לאנרגיות בכל תא בגוף, היחלשות המיטוכונדריה נגרמת עקב זיהום ויראלי. בנוסף בחולים קיים מחסור בחומר הנקרא קרניטין הנמצא בדם הנ"ל גורם לתקלה בתפקוד, הוכחה נוספת שבזמן ההחלמה מתסמונת התשישות הכרונית רמת הקרניטין בדם עולה.

 

בנוסף תסמונת התשישות הכרונית יכולה להופיע מחשיפה לחומרים כימיים מסויימים, במחקר נמצא ש 39% מהנבדקים נחשפו לחומרים כימיים מסויימים.

 

מחקרים נוספים מוכיחים שיתכן והסיבה לתשישות הכרונית נובעת מהצטברות עודף ברזל בגוף המצטבר באברים וגורם לנזק מתמשך וממילא אם מבחינים בו בזמן ניתן להוציאו בעזרת הקזת דם ולהקל את הסימפטומים או למנוע את התשישות הכרונית.

 

מחקרים נוספים מוכיחים ששילוב גורמים גנטיים וסביבתיים יוצרים אינטרקציה הגורמת לפיתוח הסימפטומים האופיינית לתסמונות אך מחקר זה אינו הוכח באופן סופי.

 

מחקרים פסיכולוגיים מוכיחים שתסמונת התשישות הכרונית מופיעה לרוב באנשים הסובלים מבעיות פסיכייאטריות שונות כגון דכאון וחרדה, הוכח שהסובלים מבעיות פסכייאטריות עשויים לפתח את התסמונת התשישות הכרונית באחוזים גבוהים יותר מאחרים. המחקר מוכיח שיש קשר בין גוף לנפש כמו מחלות במעי העלולות להתפתח או להחריף עקב הפרעות נפשיות.

 

מחקרים נוספים טוענים שמחלת הנשיקה המאופיינת בנגיף EBV יתכן ובגלל קיומה יש סיכוי ללקות בתסמונת התשישות הכרונית.

מריבוי המחקרים נוצר קושי באבחון המחלה וממילא חוסר אמון מצד הממסד הרפואי.

 

עדיין לא נמצא מרפא למחלה ולכן הטיפול מתמקד בהקלה על התסמינים ובתמיכה פיזית ונפשית עד שהמחלה תחלוף מאליה. הטיפול לרוב כולל: פעילות גופנית מבוקרת, תרופות אנטי דכאוניות הפועלות על מערכת העצבים המרכזית, שינוי תזונה והרגלי אכילה, ישנה חשיבות מועדפת לתמיכה נפשית והבנה מהסביבה הקרובה היות והמחלה עלולה להימשך תקופה ארוכה ולא צפוייה.

 

במחקרים שנעשו פעילות גופנית מתונה יכולה להועיל בתסמונת התשישות הכרונית אך טיפול תרופתי מועיל יותר.

מחקרים נוספים מוכיחים שטיפול בסוכר D ריבוז יכול להועיל, הסוכר גורם להחזר האנרגיה בתאים וממילא מונע את תסמיני התשישות, הנ"ל נלקח כתוסף מזון.

 

בנוסף טיפול בפוספוליפידים משפר אף הוא, פוספולידים הינם שומנים, לעיתים ישנו חוסר בנוזלים ושומנים בין תא לתא וממילא פוגע בתקשורת ביניהם ובתפקודם, הפספוליפידים גורמים לתקשור ותפקוד תקין ביניהם.

 

מחקרים נוספים מוכיחים שחיזוק מערכת החיסון יכולה לסייע בתסמונת התשישות הכרונית בפרט בחיזוק בלוטת התימוס, הטיפול מתבצע בעזרת תוסף מזון המכיל את חלבון A של בלוטת התימוס.

 

הטיפול שהוכח כיעיל ביותר הוא הטיפול המשולב בו ניתן באופן אינדבידואלי תרופות שונות המסייעות במספר מישורים כגון: כדורים לשיפור השינה, מולטי ויטמין, כדורי ברזל, ויטמין B-12, תירוקסין, קורטין, DHEL, טסטוסטרון, אסטרוגן, אוקסיטוצין, ועוד. במגוון כזה ניתן לשפר את המצב בצורה יעילה.

 

ישנה תרופה נוספת בשם ואלציט המסייעת לתסמונת התשישות הכרונית במקרים בהם קיים זיהום הנובע מהנגיפים: CMV, HHV, לעיתים אף מביאה להחלמה מהירה.

 

הסובלים מתסמונת התשישות הכרונית במקרים רבים אינם יכולים לעבוד או תפקודם בעבודה לקוי וממילא אינם יכולים להשתכר או רמת ההשתכרות שלהם נמוכה.

 

הביטוח הלאומי מכיר בסובלים מתסמונת התשישות הכרונית ומזמן אותם לוועדה רפואית בכדי לבדוק את זכאותם לקיצבה.

 

הביטוח הלאומי מערים קשיים רבים וקשה עד בלתי אפשרי למצות את הזכויות המגיעות לכם ללא ליווי מקצועי ואישי.

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעיתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים" מומחים לזכויות רפואיות מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ