08-6229345

צור קשר

קצבת נכות כללית

קצבת נכות כללית היא קצבה המשולמת על ידי הביטוח הלאומי מכספים שנגבו כמסים. הקצבה מיועדת לאנשים עם מוגבלויות המונעות מהם להשתכר ברמה מינימלית.

 

קצבת נכות מותנית בהיעדר הכנסות משמעותיות ממקורות אחרים, היות ונועדה לצורך מחיה בסיסית עבור האדם שאינו מסוגל לייצר אותה בצורה אחרת ממקורות אחרים.

 

קצבת נכות כללית משולמת במדינות רבות ובינהן: ישראל, ארצות הברית, בולגריה, אסטוניה, צרפת, יוון, הונגריה, איסלנד, לטביה, הולנד, פולין, סלובניה, וכו'.

 

הגדרת הנכות משתנה ממדינה למדינה לדוגמא: בבולגריה נדרשים לפחות 90% אובדן כושר עבודה, בצרפת לפחות 50% נכות קבועה, וביוון 67% נכות. במדינת ישראל ניתן לקבל קצבה אם כושר העבודה נפגע בלפחות 50%.

קצבת נכות כללית ניתנת בנוסף לעקרת בית בתנאי שעבדה בארבעת השנים שקדמו להגשת התביעה 12 חודשים ברציפות או 24 חודשים במצטבר, הנ"ל תיבחן אם איבדה את כושר עבודתה במשק הבית.

 

הקריטריונים לקבלת קצבת נכות הם: "נכה קשה" – אם הכנסותיו פחותות לפחות ב 60% מהשכר הממוצע במשק. "נכה קל" – אם הכנסותיו פחותות לפחות ב 45% מהשכר הממוצע במשק.   בנוסף: עליו לעבור רף של 60% נכות רפואית או 40% נכות רפואית בחישוב משוקלל [עיין ערך "אחוזי נכות"] ובתנאי שפגיעה אחת לפחות תהיה בגובה 25%.  בעקרת בית הרף מוחמר והיא נזקקת ללפחות 50%.

 

סכום הקצבה [מעודכן 2015]:

 

דרגה מלאה (100% או 75%) - קצבה חודשית מלאה בסך  2,342 ש"ח .

דרגה חלקית בשיעור 74% - קצבה חודשית חלקית בסך  1,733 ש"ח .

דרגה חלקית בשיעור 65% - קצבה חודשית חלקית בסך  1,522 ש"ח .

דרגה חלקית בשיעור 60% - קצבה חודשית חלקית בסך  1,405 ש"ח .

 

קצבה חודשית נוספת (ק.ח.ן):

 

קצבה חודשית נוספת תשולם לך נוסף על הסכומים הרשומים למעלה, אם נקבעה לך דרגת אי-כושר מלאה, ונכותך הרפואית נקבעה ל-50% לפחות, ואינך שוהה במוסד.

סכום הקצבה החודשית הנוספת הוא בהתאם לאחוז הנכות הרפואית שנקבע לך:

נכות רפואית בין 50% ל-69% - סכום התוספת הוא 252 ש"ח .

נכות רפואית בין 70% ל-79% - סכום התוספת הוא 306 ש"ח .

נכות רפואית מעל 80% - סכום התוספת הוא 372 ש"ח .

 

מי שנקבעה לו נכות נפשית ו/או שכלית בין 40% ל-49%, יקבל גם הוא תוספת בסכום של 252 ש"ח .

בנוסף קיימת תוספת לקצבת הנכות באם תלויים בנכה אנשים נוספים כמו ילדים או בן זוג, בתנאים הבאים: אין לו הכנסה פאסיבית. הכנסתו מעבודה אינה עולה על 40% מהשכר הממוצע במשק. הכנסתו מפנסיה אינה גבוהה מ 17% מהשכר הממוצע במשק.  תנאים נוספים לגבי קבלת תוספת קצבה עבור ילדים: מדובר בילדים מתחת לגיל 18. הסכום ינתן עד הילד השני. גובה התוספת הוא 40% מסכום הקצבה.  תנאים נוספים לגבי קבלת תוספת קצבה עבור בן זוג הם: סכומי ההכנסה של בן הזוג הם עד 5,278 ש"ח . בן הזוג אינו מקבל קצבה אחרת.

 

סכום התוספת עבור הילדים הוא בהתאם לדרגת אי הכושר שנקבעה לך:

דרגה מלאה (100% או 75%) - סכום התוספת הוא 937 ש"ח .

דרגה חלקית בשיעור 74% - סכום התוספת 693 ש"ח .

דרגה חלקית בשיעור 65% - סכום התוספת 609 ש"ח .

דרגה חלקית בשיעור 60% - סכום התוספת 562 ש"ח .

 

סכום התוספת עבור בן זוג הוא בהתאם לדרגת אי הכושר שנקבעה לך:

דרגה מלאה (100% או 75%) - סכום התוספת הוא  1,172 ש"ח .דרגה חלקית בשיעור 74% - סכום התוספת הוא 867 ש"ח .

דרגה חלקית בשיעור 65% - סכום התוספת הוא 762 ש"ח .

דרגה חלקית בשיעור 60% - סכום התוספת הוא 703 ש"ח .

בנוסף אם יש לך דרגת אי-כושר בשיעור 74% או 65% או 60%, ואתה מרוויח יותר מ- 1,945 ש"ח , תהיה זכאי לתוספת מלאה עבור בן הזוג ו/או הילדים.

 

תחילת הזכאות בקבלת קצבת הנכות הכללית הינה מתום 90 יום שאבד כושרו של הנכה להשתכר. לא ניתן לקבל רטרואקטיבי יותר        מ - 12 חודשים מרגע הגשת התביעה. השכר הממוצע במשק כיום [2015] הינו 5,556 ₪.

 

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעיתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים" מומחים לזכויות רפואיות מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ