08-6229345

צור קשר

סוכרת

סוכרת היא מחלה מטבולית (חילוף חומרים לא תקין) המתבטאת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן. סוכרת נוצרת בעקבות בעייה כלשהיא בייצור אינסולין ממילא חוסר באינסולין או בעייה בקליטת אינסולין ממילא עודף אינסולין. אינסולין הוא הורמון המופרש אל תאי הדם תפקידו הוא: עידוד תאים להתחלק ולהתמיין בגוף ושליטה על רמת חומרי המזון בדם. במצב של חוסר חמור בגלוקוז וממילא בעיה בפירוק של חומרי מזון בדם האינסולין מהווה פתרון – בכבד הוא מעכב את ייצור הסוכר ומעודד את ייצור הגליקוגן המופרש מהגלוקוז, ובתאי השומן והשריר מעודד את הכנסת הגלוקוז לתוך התאים בנוסף מעודד את ייצור השומן ומעכב את פירוקו.

 

ישנם 3 סוגי סוכרת:1) סוכרת נעורים. 2) סוכרת סוג 2 - מבוגרים. 3) סוכרת הריונית.

סוכרת נעורים מופיעה לרוב לפני גיל 30 (יש סימנים ברורים) ואילו סוכרת מבוגרים מאובחנת כשהאיבחון שלל סוכרת נעורים ממילא מאבחנים את הסוכרת כסוכרת מבוגרים.

סוכרת נעורים הינה גנטית אמנם יכולה לפרוץ כתוצאה מלחץ או אם עברו תאונת דרכים יש סיכוי להתפרצותה. סוכרת מבוגרים נובעת מאורח חיים לא תקין חסר פעילות גופנית ולכן מצוייה יותר במערב. בארה"ב 6% מהאוכלוסיה הלוקים בסוכרת מתוכם 90% לוקים בסוכרת מבוגרים – נובע מאורח חיים לא בריא.

 

סוג שלישי של סוכרת הינו סוכרת הריונית: במהלך ההריון עובר גוף האישה שינוי במבנה ההורמונלי, הגוף מתמודד עם זה על ידי הורמונים שונים המופרשים בזמן הריון – החיסרון הוא שאותם הורמונים מנוגדים לאינסולין (דוגמא: קורטיזול). ממילא גם מי שקודם ההריון היתה לה בעיית סוכר קלה יש סיכויים (3%)שהיא תתפשט בגלל ההריון. וגם אם לא התפשטה בזמן הריון יש סיכויים שתפרוץ אחרי כמה שנים בגלל התהליך ההריוני.

 

מהם התסמינים של סוכרת ?

עודף שתן (נובע מהפרשת מים מהכליות כדי למהול את כמויות הגלוקוז), צמאון, ירידה במשקל, תחושת רעב מופרזת, טשטוש ראייה, נטייה לנמנום, בחילות, כאבי בטן, עור יבש, זיהומי עור, תחושת גירוד באברי מין, ירידה בסיבולת במהלך פעילות גופנית, נוירופתיה, פגיעות לזיהומים.

 

איך מאבחנים סוכרת ?

סוכרת מבוגרים יתכן ולא יידעו עליה בכלל וממילא בגלל היעדר טיפול יצוצו מחלות לב. מנגד סוכרת נעורים נדיר לא לגלותה היות ויש תסמינים ברורים. הבדיקות הנעשות הן: 1) בדיקת סוכר בשתן – אצל אדם בריא לא אמור להופיע סוכר בשתן אבל מי שסובל מרמות סוכר גבוהות בדם זה עובר לשתן ולכן המחלה נקראת בלטינית "שתן מתוק". 2) בנוסף עוברים בדיקת רמות הסוכר בדם – הבדיקה מתבצעת אחרי צום של 8 שעות (מותר לשתות רק מים) בשעות הבוקר נוטלים דם מהווריד ובודקים את המדדים: עד 100 מ"ג לד"ל – תקין. 100 עד 125 – סוכרת גבולית. 126 ומעלה – חולה סוכרת. 3) בדיקה נוספת לאיבחון היא: בדיקת העמסת סוכר במידה ותוצאות הבדיקה תקינות או גבוליות, נותנים לו לאכול אוכל עם סוכר, אצל אדם בריא רמות הסוכר בדם יעלו ואז יתאזנו בעזרת האינסולין, אצל חולה סוכרת היות ורמת האינסולין לקוייה הגוף לא יוכל לאזן את רמות הסוכר בדם. המדדים בבדיקה זו הם: עד 140 לד"ל – תקין. מ 140 עד 199 – סוכרת גבולית. 200 ומעלה – חולה סוכרת.

 

אחרי הבדיקות הנ"ל עושים שיקלול על מנת לבדוק האם מדובר בסוכרת נעורים או בסוכרת מבוגרים. השיקלול מתחשב בנתונים כמו: גיל החולה, סימפטומים, מצב גופני, הסטוריה רפואית. בנוסף: אם נמצאו בדם נוגדנים לאינסולין או חומצות בשתן מאבחנים כסוכרת נעורים.

 

ישנן 3 תאוריות מה הסיבה לחוסר אינסולין בגוף

 1) אנשים שהגוף שלהם אגר שומן כתוצאה מכך שלא היה להם מה לאכול וכך שמר על הישרדות – כיום גנטית משפיע עליהם לרעה, לדוגמא: האינדיאנים (שבט פומה).

 2) אנשים שמנים מפרישים מהתאי שומן שלהם הורמונים בעלי השפעה שלילית על פעולת האינסולין.

 3) מאכלים עם המון פחמימות יוצרות רמות גבוהות של גלוקוז בדם, רמות גבוהות של גלוקוז גורמות עיכוב אינסולין והרג תאי לבלב. במצב כזה הלבלב מפריש עודף אינסולין כדי לאזן עד שהוא מותש ופעילות ייצור האינסולין המופרז מופסק וממילא נוצר מצב של חוסר באינסולין. זו הסיבה שיש אנשים שרמת האינסולין שלהם היתה תקינה ולבסוף נזקקו לאינסולין חיצוני.

 

איך מטפלים בסוכרת ?

טיפול באינסולין חיצוני – בודקים מספר פעמים ביום מהי רמת האינסולין ובהתאם לכך מזריקים. בקרוב: משאבת אינסולין הנישאת על האדם ומזריקה באופן אוטומט רמות סוכר המתאימות לו באותו מצב נתון ללא צורך בבדיקה תמידית.

 

טיפול בתרופות – תרופות המונעות ספיגת סוכר ממערכת העיכול. תרופות הגורמות להפרשת אינסולין. תרופות המייעלות את פעילות האינסולין. תרופות המעלות את רגישות התאים לאינסולין. תרופות הגורמות להפרשת אינסולין כתלות בגלוקוז.

 

טיפול תזונתי – איזון הפחמימות בגוף, אכילת מאכלים עם סיבים תזונתיים, להימנע ממשקאות חריפים, להפחית שומן רווי.

 

מהם זכויות הסובלים מסוכרת ?

סייעת צמודה ממשרד החינוך לילד הלוקה בסוכרת מגיל 3. פטור בצבא פרופיל 21 – מטעמי בריאות. יש אפשרות להתנדב לצה"ל או לשירות לאומי. במידה והתנדבת לצה"ל אתה זכאי לעוד 100 ₪ למשכורתך עבור קניית תרופות.

 

בנוסף הביטוח הלאומי מכיר בחולי סוכרת ומזמן אותם לוועדה רפואית עם המסמכים הרפואיים קובע להם אחוזי נכות – אי כושר, במידה ונמצאו זכאים לקיצבה מזכה אותם בקיצבת נכות כללית חודשית. סוכרת היא מחלה מורכבת בהיבט הזכאות שלה היות ויש מקרים ויש מקרים – יש מקרים בהם הסוכרת מאוזנת ויש מקרים בהם אינה מאוזנת ונזקקים לתרופות או לזריקות על בסיס יומי.

 

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעיתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים" מומחים לזכויות רפואיות מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

 

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ