08-6229345

צור קשר

ניוון שרירים

ניוון שרירים או דלדול שרירים (ביוונית: עוני של בשר). מדובר בניווניות ואובדן במסת שריר השלד (אובדן של חצי אחוז או יותר מגיל 25). מהילדות אנו צוברים מסת שריר עודפת בכדי להגן עלינו במצבים בהם נחווה לחץ, תהליך הירידה במסת השריר ואיבוד הרזרבה הוא תהליך טבעי אמנם במצבים בהם הירידה קיצונית הוא מחשב לירידה פתלוגית. מסת השריר מספקת לשריר את היכולת לבצע את הפעולות כגון: עמידה, הליכה, נשימה, וכו'.

 

בנוסף סרקופניה כוללת: ירידה במסת השריר ללא שומן – צמצום דרישות אנרגיה עם הגיל ותרומה לאנורקסיה, אצל אלו עם מסת גוף נמוכה הסובלים מחוסר פעילות גופנית עלול להיווצר חוסר במרכיבים חיוניים כמו: ויטמין D, מגנזיום, סידן ואבץ. בנוסף ירידה בתפקוד המערכת החיסונית וממילא התפתחות מחלות זיהומיות.

 

ניוון שרירים הוא אחד המרכיבים לתסמונת תשישות שמתבטאת בחולשה עם מצב תחלואה בסיסי (סרטן) – ניוון שרירים לעומתה מתבטא גם ללא תחלואה.

תהליך ניוון שרירים קורה לכולנו עם הגיל ולכך אינו מחלה או תסמונת, אמנם אם חומרת הניוון אינה תואמת את הגיל הוא נחשב פתלוגי.

ישנו יום מיוחד המסמל את הסרקופניה מדי שנה והוא: 21 ביוני.

 

הגורמים העיקריים לסרקופניה הם: שינויים במערכת העצבים שמשתנים עם הגיל ממילא חוסר איזון חוסר תפקוד וירידה משמעותית במסת השריר.   שינויים בסוג הסיבים בשריר.   אובדן בתפקוד תאי הלווין – אלו תאים הפולשים לתוך סיבי השלד ומסייעים לשמור על תפקודם בעת פציעה או פעילות גופנית.   אובדן של אותות אנאבוליים  - אותות המאותתים לגוף שלנו לייצר אבני בנין קטנות (חיוני לגוף האדם).   חוסר תנועה ותזונה לקוייה: הנעת השריר היא דבר חשוב וחיוני עבורנו, לכך חולים השוכבים זמן רב סובלים מדלדול שרירים, בנוסף תזונה לקוייה משפיעה באופן ישיר על השרירים או בעיות בעיכול המזון וספיגתו.   מאמץ יתר. אינו וודאי, אך יש חשש שמאמץ יתר גורם בסופו לניוון שרירים היות והרבה ספורטאים מוכשרים מקבלים ניוון שרירים.

 

סרקופניה גורמת סיכון לבריאות לקוייה ולתמותה. בנוסף גורמת לבעייה בפעילות של גפיים עליונות עקב ההריסה שבשריר הגורם לחולשה וחוסר תפקוד.

איבחון סרקופניה מתבצע בשני דרכים: דרך אחת בעזרת צילום (בעיקר לאמצע הירך). דרך שנייה בעזרת בדיקת חומרים מסויימים (קריאטינין או אשלגן) בתוך הדם או השתן.

טיפול בסובלים מסרקפוניה מתבצע בכמה דרכים: פעילות גופנית.   טיפול תרופתי – שימוש בטסטוסטרון או בסטרואידים אנבוליים, החשש בטיפול זה בעיקר לגברים היות ויש חשש לתסמונת ערמונית. בנוסף עלול לגרום לאירועי לב וכלי דם שליליים. בגברים (בנשים לא נבדק) יש עלייה באיכות החיים על ידי נטילת טסטוסטרון בנושאים כמו: חשק מיני, חיזוק שרירים, שיפור מצב העצם, שיפור מצב קוגנטיבי.   דרכי טיפול נוספות: דייאטה תזונה ופעילות גופנית.   הרעדה – טיפול של חצי שעה בו המטופלים עומדים על פלטפורמה שיוצרת הרעדה אנכית עם אמפליטודות המועברות לגוף בכדי לגרות את קולטני החישה של השריר (לא מומלץ לסובלים מאוסטופורוזיס ובעיות מפרקים קשות).

 

זכויות הסובלים מסרקופניה הם: פיזותרפיה והידרותרפיה – דומה לפיזותרפיה רק שהטיפול מתבצע בבריכה מיוחדת (32-36 מעלות, גובה מים אחיד) המטרה: הרפייה ושחרור השרירים האחרים בגוף כמו שריר הנשימה. ומאידך להוריד הסתברות להשמנת יתר בגלל חוסר תנועתיות. הסובלים מניוון שרירים זכאים לקבל טיפולים אלו בהשתתפות קופות החולים (חולים כרוניים מקבלים השתתפות של 12 טיפולים בשנה, חולים אקוטיים מקבלים השתתפות של 25 טיפולים בשנה). חובה על קופות החולים לדאוג שיהיו 2 טיפולים אלו.

בנוסף הסובלים מסרקופניה במקרים רבים אינם יכולים לעבוד או תיפקודם בעבודה לקוי וממילא אינם יכולים להשתכר או רמת ההשתכרות שלהם נמוכה.

הביטוח הלאומי מכיר בחולי סרקופניה ומזמן אותם לוועדה רפואית בכדי לבדוק את זכאותם לקיצבה.

 

הביטוח הלאומי מערים קשיים רבים וקשה עד בלתי אפשרי למצות את הזכויות המגיעות לכם ללא ליווי מקצועי ואישי.

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעיתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים - מומחים לזכויות רפואיות" מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

 

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ