08-6229345

צור קשר

הפרעת אישיות

הפרעות אישיות הן תת קבוצה של הפרעות נפשיות שמאופיינות על ידי תבניות נוקשות של מחשבות והתנהגות שנמשכות לאורך זמן. חוסר הגמישות והקושי להסתגל למצבי לחץ או לנורמות חברתיות וממילא מצוקה קשה (קשיי הסתגלות, מצב דכאון, חרדה, מצבים פסיכוטיים קצרים, התמכרויות).

 

האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית מגדירה אדם הסובל מהפרעת אישיות – אדם ששונה באופן בולט מהתרבות בה הוא חי, בתנאי שהתבנית ההתנהגותית גורמת למצוקה משמעותית או פוגעת במצבים אישיים חברתיים או תעסוקתיים.

 

ישנם עשרה סוגי הפרעות אישיות מוגדרות:

הפרעת אישיות פרנואידית היא הפרעת אישיות מאשכול א' בסיווג הפרעות האישיות. אנשים הסובלים מהפרעה זו מתאפיינים בחשדנות וחוסר אמון ארוך טווח באנשים ככלל. לרוב הם מסרבים לקחת אחריות על רגשותיהם ומטילים אחריות זו על אחרים. לעתים קרובות הם עוינים ורגזניים.

 

הפרעת אישיות סכיזואידית היא קבוצה של הפרעות אישיות אשר מאופיינות בחוסר עניין ביחסים חברתיים (בעיקר ביחסי קרבה אינטימיים), נטייה לסגנון חיים מתבודד וקור רגשי. הפרעה זו היא נדירה למדי לעומת הפרעות אישיות אחרות. אנשים המושפעים מהפרעת אישיות זו מסוגלים להציג ולנהל עולם פנימי עשיר, משוכלל וייחודי. ניתן להסתכל על כך גם כדמיון פורה ופעיל במיוחד אשר התפתח בילדות המוקדמת (ייתכן שכבר מגיל שנה). הפרעת אישיות סכיזואידית (SPD) איננה סכיזופרניה, למרות שישנן תכונות המשותפות להן, כמו למשל ניתוק והקהיה אמוציונלית. בנוסף, ישנה שכיחות גבוהה יותר של הפרעה זו בקרב משפחות עם סכיזופרניה.

 

הפרעת אישיות סכיזוטיפלית היא הפרעת אישיות המתאפיינת בהתנהגות מוזרה ובדפוסי חשיבה הנתפסים על ידי החברה כחריגים. ההפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי, בין השאר, בהתנהגות והופעה חיצונית יוצאות דופן, קשיים ביצירת קשרים בין אישיים, חשדנות וחשיבה מעורפלת. מאפיינים נוספים: קפיצה בין נושאים והתרחקות מהנושא הראשוני. להפרעה סכיזוטיפלית ישנם מאפיינים רבים הקיימים אצל חולי סכיזופרניה, והיא נפוצה יותר בקרב בני משפחותיהם של חולי סכיזופרניה מאשר אצל כלל הציבור.

 

הפרעת אישיות אנטיסוציאלית היא הפרעת אישיות המאופיינת בדפוסי התנהגות של הפרת זכויות אחרים, מחסור באמפתיה ומוסריות, אימפולסיביות, והתנהגות תוקפנית. ההפרעה מסווגת ומאובחנת לפי איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (DSM), ונמצאת גם במסמך סיווג המחלות הבינלאומי (ICD), בשם "הפרעת אישיות דיסוציאלית" לעתים מכונה ההפרעה "פסיכופתיה" או "סוציופתיה", למרות שאלו הם תת-סוגים של ההפרעה.

 

הפרעת אישיות גבולית היא הפרעה נפשית, שעל פי DSM IV (ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית) מאופיינת על ידי דפוס נרחב של חוסר יציבות במערכות יחסים בין-אישיות, בתחושת העצמי ובמצבי הרוח, לצד אימפולסיביות משמעותית. האבחנה ניתנת כאשר קיימים לפחות חמישה מתוך המאפיינים הבאים: מאמצים קיצוניים להימנע מנטישה אמיתית או מדומה. דפוס עז ובלתי יציב במערכות יחסים בין-אישיות, הנע בין הקצוות של אידאליזציה והפחתת ערך (דבלואציה). דימוי עצמי ותחושת עצמי בלתי יציבה. אימפולסיביות בשני תחומים לפחות המביאים לנזק: בזבזנות, התנהגות מינית, התמכרות לחומרים ממכרים, נהיגה פרועה, אכילה מוגזמת. התנהגות אובדנית או התנהגות של פגיעה עצמית. חוסר יציבות רגשית ושינויים חדים במצב הרוח. תחושת ריקנות כרונית. כעס עז, וקושי לשלוט בו. חשיבה פרנואידית או תסמינים דיסוציאטיביים חמורים. מאפיינים אלה קיימים אצל אנשים רבים ברמה מסוימת, בעיקר אצל בני נוער. על מנת להפוך להפרעה נפשית עליהם להימשך זמן רב, להיות קבועים ובעלי עוצמה.

 

הפרעת אישיות היסטריונית היא הפרעת אישיות מאשכול ב'. אנשים הסובלים מהפרעה זו נוטים לעוררות יתר, התנהגות רגשנית, וכן נראה כי הם מתנהגים באורח צבעוני, דרמטי ומוחצן. יחד עם זאת, לרוב נראה כי הם מתקשים להשאר במערכות יחסים ארוכות טווח. על פי ה DSM IV (ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית) הפרעה זו מאופיינת על ידי: דפוס חוזר של רגשנות יתר וחיפוש תשומת לב, המתחיל בבגרות המוקדמת ומופיע במגוון הקשרים, ומתבטא בחמישה או יותר מהבאים: חש/ה שלא בנוח במצבים בהם הוא/היא אינם מרכז תשומת הלב. האינטראקציה עם אחרים לעתים קרובות מאופיינת בהתנהגות בלתי תואמת בעלת אופי מפתה מינית או פרובוקטיבי. מציגים שינוים מהירים וביטוי שטחי של רגשות. משתמשים באופן עקבי בחזות חיצונית על מנת למשוך תשומת לב לעצמם. בעלי סגנון דיבור תיאורי בצורה מוגזמת, אך עם זאת דל בפרטים. מציגים רגשות בצורה דרמטית ומוגזמת. ניתנים להשפעה בקלות על ידי אחרים או נסיבות נוטים לתפוס מערכות יחסים שלהם עם אחרים כאינטימיות יותר ממה שהן במציאות.

 

הפרעת אישיות נרקיסיסטית היא הפרעת אישיות שמאפייניה העיקריים הם עיסוק מוגזם של הסובל ממנה בעצמו וביכולותיו, והיעדר יכולת לאמפתיה. מקור המונח באגדה המספרת על נסיך יווני יפה תואר בשם נרקיסוס, שהתאהב בבבואתו הנשקפת ממי הביצה ולא יכול היה להינתק ממנה עד שגווע. על שמו מכונה אדם המאוהב בעצמו "נרקיסי", כתרגום לשם תואר הלועזי "נרקיסיסט" (בעברית מופיעה לא פעם הצורה המשובשת "נרקסיזם", "נרקסיסט").

 

הפרעת אישיות נמנעת היא הפרעת אישיות מאשכול ג'. אנשים הסובלים מהפרעה זו מתאפיינים ברגישות קיצונית לדחייה שיכולה להובילם לחיי התבודדות. למרות שהם ביישנים מאוד, הם אינם בלתי חברותיים, ומראים רצון עז לחברה, אך נזקקים לערובות חזקות שלא ידחו. לעתים קרובות הם מתוארים כסובלים מתסביך נחיתות. על פי ה-DSM IV (ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית) הפרעה זו מאופיינת על ידי: דפוס חוזר של הימנעות חברתית, רגשות של חוסר התאמה ורגישות להערכה שלילית המתחיל בבגרות המוקדמת ומתקיים במגוון הקשרים כפי שמתאפיין בארבעה או יותר מהבאים: נמנעים מפעילויות תעסוקתיות שכוללות מגע בינאישי משמעותי בשל פחד מביקורת, חוסר הסכמה או דחייה. אינם מוכנים ליצור קשר עם אנשים למעט במקרים בהם הם בטוחים שיתקבלו בחיבה. מפגינים איפוק בתוך מערכות יחסים אינטימיות בשל פחד שכך יבוישו או יהפכו ללעג .עסוקים עיסוק יתר במחשבה על ביקורת או דחייה להן יחשפו בסיטואציות חברתיות. סובלים מעכבות במצבים בינאישיים חדשים בשל רגשות של חוסר התאמה ונחיתות. רואים עצמם כחסרי יכולות חברתיות, לא מושכים מבחינה אישית, או נחותים מאחרים. לרוב מסרבים לקחת סיכונים אישיים או להשתתף בפעילויות חדשות מאחר שהן יכולות להתגלות כמביכות.

 

הפרעת אישיות תלותית היא הפרעת אישיות מאשכול ג'. אנשים הסובלים מהפרעה זו מכפיפים את צרכיהם לאלו של אחרים, גורמים לאחרים לקחת אחריות על חלקים נרחבים מחייהם עצמם, סובלים מהיעדר ביטחון עצמי ועשוים לחוות חוסר נוחות משמעותי כאשר הם נשארים לבדם ליותר מזמן קצר. בעבר נקראה הפרעה זו הפרעה אישיות תלותית - פסיבית. פרויד תיאר אישיות תלותית הקשורה בהפרעת התפתחות בשלב האורלי המתאפיינת בתלותיות, פסימיזם, פחד ממיניות, ספק עצמי, פסיביות, קלות להשפעה, וחוסר התמדה. תיאור זה דומה לאבחנה הבאה. על פי ה DSM IV (ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית) הפרעה זו מאופיינת על ידי: צורך מוגזם וכוללני לטיפול על ידי אחרים שמוביל להתנהגות כנועה ופחד מפרידה ונטישה המתחיל  לקבל החלטות יומיומיות ללא כמות מוגזמת של עצות ואישורים של אחרים. זקוקים שאחרים יקחו אחריות על רוב התחומים המרכזיים של חייהם. מתקשים להביע חוסר הסכמה עם אחרים בשל פחד מאבדן תמיכה או אישור. לא כולל פחד מציאותי מנקמה. מתקשים ליזום מיזמים או לעשות דברים בעצמם (בשל חוסר ביטחון עצמי בשיפוטם או ביכולותיהם, ולא בשל היעדר הנעה או אנרגיה). יעשו מאמצים מוגזמים כדי להשיג תמיכה מאחרים, עד לדרגה בה יתנדבו לעשות משימות בלתי נעימות לצורך כך. מרגישים חוסר נוחות או חוסר אונים כאשר הם לבדם בשל פחדים מוגזמים שלא יהיו מסוגלים לטפל בעצמם. מחפשים בדחיפות מערכת יחסים קרובה חלופית כאשר הקודמת נגמרת, כמקור לדאגה ותמיכה. עסוקים יתר על המידה בצורה לא מציאותית בפחדים שיוותרו לבדם לטפל בעצמם.

 

הפרעת אישיות טורדנית-כפייתית היא הפרעת אישיות מאשכול ג'. הפרעת אישיות טורדנית-כפייתית היא דפוס כרוני ולא אדפטיבי של פרפקציוניזם קיצוני, התעסקות בפרטים קטנים וצורך מופרז בשליטה על סביבתו של האדם, הגורמים למצוקה ופגיעה בתפקוד, בפרט בתחום של יחסים בינאישיים. הפרעה זו שונה מהפרעה טורדנית-כפייתית, אשר אינה הפרעת אישיות אלא הפרעת חרדה, החולקת עמה קווי דמיון. אנשים הסובלים מהפרעה זו מאופיינים בצמצום רגשי, חוש סדר מפותח, עקשנות, צורך מופרז בשליטה, פרפקציוניזם וחוסר גמישות.

 

יש קטגוריה נוספת לתבניות התנהגות שלא תואמות לעשר האבחנות, אבל עדיין עונות על ההגדרה של הפרעת אישיות. קטגוריה זו נקראת הפרעת אישיות NOS (ראשי תיבות של Not Otherwise Specified).

 

אבחון הפרעת אישיות: התנהגות שונה באופן בולט מהסביבה בה האדם חי המתבטא במגוון נושאים: תפיסה ופירוש של העצמי או האחר או אירועים שונים בצורה שונה מסביבתו (קוגניציה). שוני בטווח באינטנסיביות ביציבות ובהתאמה של התגובה הרגשית (אפקט). תפקוד בינ-אישי. שליטה בדחפים. בנוסף: תבנית מתמשכת ששונה מהנורמה וכוללת בתוכה טווח רחב של מצבים אישיים וחברתיים. בנוסף: תבנית מתמשכת המובילה לדחק משמעותי או פוגמת בתפקוד החברתי או התעסוקתי או בתפקידים חשובים אחרים. בנוסף: ניתן לזהות את התבנית הזו בגיל ההתבגרות או לפחות בתחילת גיל ההתבגרות. בנוסף: אין הפרעות נפשיות אחרות הגורמות לתבנית זו. בנוסף: התבנית הזו אינה כתוצאה מהשפעה פסיכולוגית או מצב רפואי כללי כגון פגיעת ראש.

 

הסובלים מהפרעת אישיות במקרים רבים אינם יכולים לעבוד או תפקודם בעבודה לקוי וממילא אינם יכולים להשתכר או רמת ההשתכרות שלהם נמוכה.

הביטוח הלאומי מכיר בסובלים מהפרעת אישיות ומזמן אותם לוועדה רפואית בכדי לבדוק את זכאותם לקצבה.

 

הביטוח הלאומי מערים קשיים רבים וקשה עד בלתי אפשרי למצות את הזכויות המגיעות לכם ללא ליווי מקצועי ואישי.

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים" מומחים לזכויות רפואיות מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

 

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ