08-6229345

צור קשר

הפרעות חרדה

הפרעות חרדה הינן תחושות עזות של חרדה במצבים בהם יש גורם הגיוני לחרדה כמו חרדת מלחמה או חרדת בחינות וכו' ובמצבים בהם אין גורם הגיוני לחרדה.

 

הפרעות חרדה מתבטאות בחרדה כללית קבועה המלווה את הסובל ממנה במהלך כל היום.

 

דוגמאות שכיחות להתקפי חרדה הן:

אדם הסובל מחרדת מקום סגור (קלאוסטרופוביה) ימנע מלהשתמש במעליות. אדם הסובל מחרדת חרקים ימנע מלהסתובב במקומות ובשעות שהם עלולים להופיע.

 

בזמן שנפגשים עם ההתקף או משהו שמזכיר אותו חווים פאניקה, לדוגמא: אדם הסובל מחרדת מלחמה עלול לחוות התקף אף משמיעת אזעקה הדומה לאזעקה הנשמעת בזמני מלחמה. דוגמא נוספת: אדם הסובל מחרדת חרקים עלול לקבל התקף אפילו דרך ראיית החרק דרך מסך הטלווזיה.

תסמיני ההפרעה מתבטאים בכמה מישורים: במישור הרגשי – תחושת אימה, תחושת בהלה, חשש. במישור הקוגנטיבי – חשש מפני סכנה מאיימת חיצונית או פנימית. במישור הפיזיולוגי – עלייה בקצב פעימות הלב, רעד בגוף. במישור ההתנהגותי – תפיסה האומרת "הילחם או ברח" המתבטאת בחוסר התמודדות רציונאלית.

 

תדירות ההתקפים הרבה פעמים נובעת מהחשש לחוות התקף נוסף ולכן הטיפול הבסיסי בחרדה הוא קבלה עצמית והבנה שההתקף אינו מנבא סכנה אמתית. ההבנה הזו גורמת להפחתת ההתקפים.

 

ישנם כמה סוגי הפרעות חרדה: חרדה חברתית. הפרעת חרדה מוכללת. פוביות. פאניקה. אגורפוביה.

חרדה חברתית מתפרצת כאשר אדם נדרש לעשות משהו בעל אופי חברתי לדוגמא: דיבור לפני קהל, באופן כללי ישנם חששות לדבר בפני קהל ודרוש בטחון, אצל אדם הסובל מחרדה חברתית הצורך להימנע מכך עלול לשנות את סדר יומו במקרה הזה ואת מסלול חייו באופן כללי כל פעם שידרש ליישם משהו עם אופי חברתי. מחקרים מראים ש - 1 מכל 13 אנשים באוכלוסיה סובל מחרדה חברתית.  אצל האדם הסובל מחרדה החרדה מתבטאת אף בחשש הגדול שאנשים מסביבו יבחינו בכך שהוא חרד. חרדה זו היא הקשה מכולן היות והיא תמידית ואינה סובבת סביב סימפטומיים מסויימים.

 

הפרעת חרדה מוכללת הינה חרדה הסובבת סביב מספר תחומי ענין מרכזיים בחייו של הסובל ממנה, המתבטאת בתסמינים גופניים ופסיכולוגיים, לדוגמא: הפרעות שינה, קצב לב מהיר, כאבי ראש, קוצר נשימה, קשיי ריכוז. סוג זה של הפרעת חרדה לרוב מלווה בהפרעות נפשיות נוספות.

פוביות. אנשים הנמנעים מעשייה של דברים שגרתיים בכדי להימנע מהתקפים כמו מקומות סגורים או גבוהים או חרקים. דוגמא נוספת אנשים החוששים מזריקות ימנעו מלקבל טיפול רפואי מחשש שיצטרכו להגיע למצב הנ"ל. אנשים עם פחד מרופא שיניים מטפלים כתוצאה מכך בכאב בצורה לא רציונאלית. במקרים מסויימים האדם הסובל מפוביה עלול לחוות עילפון.

 

פאניקה. אדם שעבר התקף ומנסה להימנע מהתקפים נוספים על ידי אימוץ התנהגויות מסויימות. ההתנהגויות האלו גורמות לתדירות התקפים גדול יותר ולעיתים אף עלולה להתפתח עקב החמרת המצב "אגורפוביה" המתבטאת בפחד מיציאה מן הבית, פחד ממרחבים.

אגורפוביה המתבטאת בפחד מיציאה מן הבית, פחד ממרחבים, עלולה לשבש חיים תקינים היות והיא גורמת לסובל ממנה להימנע כליל מיציאה מן הבית. הפחד הגדול הוא הבושה לחוות התקף נוסף ביציאה מהבית.

 

הגורמים להפרעת חרדה הם פיזיולוגיים וגנטיים, הגורם הפיזיולוגי הוא כשל של מערכת העצבים הסימפטטית, הגורם הגנטי הינו מחסור במוליך העיצבי סרוטונין, בנוסף הסובלים מחרדה יחוו מגיל קטן פעימות לב גבוהות יותר.

 

הטיפול בחרדה הינו תרופתי והתנהגותי, טיפול בתרופות נוגדות דכאון עוזר לעיתים, אם כי לא תמיד. טיפול התנהגותי מתבצע על ידי הכנסת הסובל מחרדה למצב חרדתי וסיוע תוך כדי המצב החרדתי להתמודדות תקינה, ממילא במצבים בהם יחווה שוב חרדה לבד יוכל להשתמש בכלים שקיבל ולהתמודד בצורה יעילה יותר.   במקרים מסויימים הסבר הגיוני ורציונלי יכול להועיל כמו אדם הסובל מחרדת טיסה אם נסביר לו את סבירות ההגעה ליעד בשלום החרדה בהרבה מקרים תירגע או תופחת משמעותית.

 

הפרעות חרדה הן בחלקן נלמדות ובחלקן מולדות. לדוגמא:

אדם הסובל מחרדת חרקים, אם לא היו משרישים בו מגיל קטן את הידיעה שחרקים מסויימים מפחידים הוא לא היה מפתח פוביה לחרקים.

בישראל רבים סובלים מהתקפי חרדה עקב המלחמות החוזרות והנשנות ואיומי הטילים. שמיעת האזעקה עלולה לגרום לחרדה. אצל רבים החרדה מתחילה עקב מלחמה ומשפיעה על המשך החיים בצורה המקשה באופן עיקבי על התנהלות היום יום של הסובלים ממנה.

הסובלים מהפרעת חרדה במקרים רבים אינם יכולים לעבוד או תיפקודם בעבודה לקוי וממילא אינם יכולים להשתכר או רמת ההשתכרות שלהם נמוכה.

 

הביטוח הלאומי מכיר בסובלים מהפרעת חרדה ומזמן אותם לוועדה רפואית בכדי לבדוק את זכאותם לקיצבה.

הביטוח הלאומי מערים קשיים רבים וקשה עד בלתי אפשרי למצות את הזכויות המגיעות לכם ללא ליווי מקצועי ואישי.

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעיתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים" מומחים לזכויות רפואיות מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ