08-6229345

צור קשר

אפילפסיה

שמה העברי של מחלה זו הוא: כפיון. או מחלת הנפילה.

מאפיין המחלה: קבוצה של הפרעות נוירולוגיות ארוכות טווח המאופיינות בפרכוסים אפילפטיים.

 

ישנם פרכוסים קצרים וישנם ארוכים אין זמן מוגדר לפרכוסים – הם קורים בפתאומיות ללא סיבה (במידה ויש סיבה הם לא נחשבים כפרכוסים אפילפטיים).

אפילפסיה הינה מחלה שעם טיפול תרופתי נכון היא נשלטת ב – 70% מהמקרים. במקרים קשים שאינה נשלטת על ידי תרופות ניתן לנתח.

אפילפסיה מאובחנת במספר סימפטומים שהמשותף שלהם הוא התפרצות בלתי מבוקרת של פעילות חשמלית מוגברת ועודפת בתאי עצב בקליפת המוח – בכל תקופה צצים סימפטומים מסויימים (ישנם סימפטומים שקורים רק בילדות).

 

הטיפול באפילפסיה: לקיחת תרופות באופן קבוע, ישנם 20 סוגי תרופות מאושרות בסל. ישנן תופעות לוואי אך לרוב  הן נעלמות עם שינוי המינון או התרופה. במקרים בהם 5 סוגי תרופות לא הועילו נותנים קנאביס רפואי – אפילו לילדים עם התקפים קשים. במקרים נדירים עושים ניתוח.

 

ניתן לחיות עם המחלה אם מקפידים על נטילת התרופות. כמו"כ במידה ויש גורם להתקפים כמו הבזק אור (ישנם משחקי מחשב שמצורף אליהם אזהרת אפילפסיה). יש להימנע משתיית משקאות חריפים, עישון סגריות, נטילת סמים, מצבי דחק, חוסר שינה.

 

ישנם טיפולים נלווים: 1) ביופידבק המבוסס על התניה של גלי eeg – מוריד 30% מההתקפים. 2) גירוי חשמלי – קוצב וגאלי. 3) גירוי מוחי עמוק דרך אלקטרודות במוח. 4) מערכת אזהרה על ידי כלב – אילוף כלבים. 5) רפואה אלטרנטיבית או משלימה – דיקור, התערבות פסיכולוגית, ויטמינים, יוגה.

בזמן התקף יש לרפד סביב החולה בעיקר סביב ראשו למנוע פציעה. אסור למנוע את תנועות הפירכוס. יש לחייג 101. לשמור שיהיה לחולה נתיב אויר פתוח (אסור לפתוח את הפה בכוח). במקרים בהם יוצאות הפרשות מהפה יש להטות את ראשו של החולה לצד לשופכם לרצפה כדי למנוע חניקה. בנוסף יש לשמור על סביבה נטולת גירויים ככל האפשר.

הסיבות למחלה: אצל צעירים הינם גנטיים, פגמים מולדים, בעיות התפתחות. אצל מבוגרים (מעל גיל 40) לרוב המניע הוא דלקות של מערכת העצבים.

אפילפסיה הינה מחלה שאפשר להיכנס איתה להריון וכן להניק אחרי עדכון הרופא ומילוי הוראותיו. אפילפסיה הינה מחלה שלוקים בה כ – 5% מהאוכלוסייה. אפילפסיה הינה מחלה שמותר להוציא בה רשיון נהיגה פרטי אמנם אסור להוציא בה רשיון נהיגה ציבורי או רשיון נשק. אפילפסיה נוהגת גם בבעלי חיים.

סיבוכים כתוצאה מאפילפסיה: דכאון. התקפי חרדה. מיגרנה. כאבי ראש. עקרות וליבידו נמוך. נטייה להפרעת adhd  בילדים חולי אפילפסיה. דום לב אצל מבוגרים. בנוסף אפילפסיה שכיחה אצל ילדים עם אוטיזם.

 

אפילפסיה כשהיא מלווה בהתקפים חוזרים ונשנים במהלך היום גורמת לחולה קושי לעבוד או אי יכולת לעבוד וממילא לפגוע חלקית או לגמרי בכושר ההשתכרות שלו.

הביטוח הלאומי מכיר בחולי אפילפסיה ומזכה אותם בקיצבה חודשית במקרים מסויימים. החולה צריך להוכיח שהמחלה מונעת ממנו או מגבילה את כושר ההשתכרות שלו.

הביטוח הלאומי מערים קשיים רבים על הסובלים מההפרעה וקשה עד בלתי אפשרי להתמודד מול הגוף הנוקשה הזה ללא ליווי מקצועי ואישי.

 

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעיתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים" מומחים לזכויות רפואיות מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ