08-6229345

צור קשר

אנמיה

אנמיה פירושה מיעוט דם. אנמיה הוא שם כולל לכמה מחלות שהמשותף בהם: תכולה נמוכה של המוגלובין בדם או חסר בתאי דם אדומים שיכולים לשאת את המוגלובין וממילא אספקה ירודה של חמצן לרקמות הגוף.

 

ישנם 3 סוגי אנמיה: 1) אנמיה כתוצאה מיצור מופחת או לקוי של המוגלובין או תאי דם אדומים. 2) אנמיה כתוצאה מהרס של כדוריות אדומות או אובדן דם = ייצור מופחת או לקוי של המוגלובין או תאי דם אדומים. המכנה המשותף בשני סוגי אנמיה אלו הוא: ייצור מופחת או לקוי של המוגלובין או תאי דם אדומים. 3) אנמיה המוליטית = תמס דם. ייצור כדוריות הדם תקין הבעייה היא בהרס של תאי דם או בדימום.

 

הגורמים לאנמיה 1 ו – 2 הם: אי ייצור של תאי דם לבנים. ייצור מופחת של המוגלובין עקב חוסר ברזל בתזונה (אנמיה מחוסר ברזל). בנוסף חוסר ברזל גורם  ליצירת כדוריות קטנות יותר (אנמיה מיקרוציטית). ייצור מופחת של המוגלובין עקב מחלה זיהומית כרונית המפריעה לזמינות הברזל בגוף. ייצור לא תקין של המוגלובין עקב מחלות תורשתיות. בעייה בייצור הממברנות של הכדוריות האדומות. יצירה לא תקינה של כדוריות דם אדומות עקב חוסר של ויטמין B12 או חומצה פולית. בעיות בכליות. בעיה ביצירת כל סוגי הדם במוח העצם.

 

הגורמים לאנמיה המוליטית (הרס מוגבר של כדוריות דם הם: 1) לאחר תחלואה הנגרמת ממחלות אוטואימוניות (מחלת חיסון עצמי – המצב מתרחש שתאי מערכת החיסון מאבדים את הסבילות החיסונית ותוקפים תאים ורקמות של הגוף עצמו במקום לתקוף פולשים חיצוניים). 2) לאחר נטילת תרופות מסויימות לאחר הלידה. 3) פגיעות חמורות בכלי דם בהם הם צרים מדי למעבר של כדוריות הדם. 4) פגיעות מכניות  בכדוריות הדם האדומות עקב נוכחות מסתם לב מכני. 5) מתן עירוי דם לא מתאים. 6) חשיפה לפול או לחומרים אחרים כאשר האדם סובל מחוסר באנזים G6PD (חוסר באנזים המבצע חילוף חומרים גורם רגישות לפול).

 

קבוצות סיכון לאנמיה הם: תינוקות וילדים – ההמלצה לתת מגיל 4 חודשים תוספת ברזל למניעה. קשישים וחולים במחלות כרוניות. חולים במחלות מעיים עקב חוסר ספיגה טובה של ברזל – הטיפול כולל מתן ברזל בזריקות ולא דרך מערכת העיכול היות וחוסר הספיגה יפגע בתוצאות הטיפול. חוסר בחומצה פולית ו – B12. צמחונים וטבעונים במערב היות ואינם משלימים את התזונה בסויה ואורז (צמחונים וטבעונים במזרח מבססים את תזונתם בסויה ואורז וממילא מקבלים חלבונים וברזל).

 

הסימפטומים לאנמיה הם: סימפטומים המבטאים את הירידה באספקת הדם והחמצן לרקמות ולשאר האברים – חיוורון. חולשה. עייפות. נשירת שיער. סחרחורות. כאב ראש. עצבנות. קושי בריכוז. חוסר תיאבון. בחילה.

 

האיבחון לאנמיה מתבצע באמצעות בדיקת דם: בדיקת רמת המוגלובין בדם (לסובלים מאנמיה הרמה תהיה נמוכה). בדיקת חלקן היחסי של הכדוריות האדומות בנפח הדם. בדיקת גודלן הממוצע של כדוריות הדם האדומות (יכול להיות נמוך או גבוה תלוי בסוג האנמיה). בדיקת מספר כדוריות הדם האדומות בנפח הדם. מספר תאי הדם מסוג רטיקולוציטים בדם. דגימה בדם של ריכוז חומרים שונים כמו: רמת ברזל, רמת חלבון הפריטין, רמת חלבון הטרנספרין. בדיקה נוספת שניתן לעשות לאיבחון אנמיה היא בדיקה מיקרוסקופית של משטח דם. במקרים חמורים בדיקת משטח שנשאב ממוח העצם.

 

הטיפול באנמיה תלוי בגורם האנמיה: חוסר ברזל = טיפול בברזל במינון גבוה. חוסר בויטמין B12 וחוסר בחומצה פולית = מתן ויטמינים. חוסר בהורמון אריתרופויאטין = מתן תחליף של ההורמון. במקרה דימום = עצירת הדימום. במקרים בהם לא ניתן לתקן את הגורם למחלה או במקרים של אנמיה חמורים = מתן עירוי דם. פגיעה במוח העצם על ידי האנמיה = השתלת מוח עצם.

 

אנמיה מופיעה בכל קבוצות הגילאים, אך מצוייה בנשים יותר מבגברים בפרט נשים בהריון עקב עלייה בנפח הדם.

 

הסובלים מאנמיה במקרים רבים אינם יכולים לעבוד או תפקידם בעבודה לקוי וממילא אינם יכולים להשתכר או רמת ההשתכרות שלהם נמוכה.

הביטוח הלאומי מכיר בחולי אנמיה (בפרט באנמיה מסוג תלסמיה – לרוב נדרשים לעירוי דם) ומזמן אותם לוועדה רפואית בכדי לבדוק את זכאותם לקיצבה.

הביטוח הלאומי מערים קשיים רבים וקשה עד בלתי אפשרי למצות את הזכויות המגיעות לכם ללא ליווי מקצועי ואישי.

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעיתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים" מומחים לזכויות רפואיות מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

 

 

 

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ