08-6229345

צור קשר

אחוזי נכות

כל פגיעה ו/או מחלה בגוף ו/או בנפש מתורגמים לאחוזי נכות. הכל בהתאם לספר ליקויים ותקנות של המוסד לביטוח לאומי. גובה האחוז שנקבע עבור פגיעה או מחלה מבטא את חומרתה. בספר הליקויים המתוגם ניתן לראות כי קיימות דרגות שונות לכל פגיעה או מחלה מקלה ועד קשה, מחולפת ועד כרונית, כאשר הקלה ביותר מתורגמת ב-0% והקשה ביותר יכולה להגיע גם ל-100%. כך למשל: סכרת המטופלת באיזון תזונתי בלב, תיקבע נכות בשיעור של 5%. אך כאשר סכרת המטופלת בזריקות אינסולין ואינה מאוזנת, תקבל נכות בשיעור של 40%. ודוגמה נוספת: סכרת הפוגעת באיברי מטרה כגון; הפרעות בתחושה, תכיפות שתן ופגיעה כלייתי ו/או לבבית, עשויה להיקבע נכות בשיעור 65% (להמחשה בלבד. קיימים תנאים נוספים). כך שכל פגיעה בגוף ו/או בנפש מתורגמת באחוזי נכות הנקבעים בהתאם לרמת החומרה.

דרגת נכות נקבעת באחוזים כל ליקוי או מחלה נקובים באחוזים מסוימים ובמידה ויש לנו אחוזים מספיקים אנו פונים לבדוק עד כמה אותם אחוזים פוגעים בכושר לעבוד וממילא להשתכר.

 

ישנם 2 סוגי נכויות:

 

1) נכות רפואית – מבוססת על עובדות. כל מחלה או ליקוי מוגדר בספר המבחנים של הביטוח הלאומי ומוקצה לו אחוזי נכות מסויימים שאינם משתנים מאדם לאדם אלא הם קבועים לפי סוג המחלה או הליקוי.

 

 2) נכות כללית – במידה ויש מספיק אחוזי נכות רפואיים ניגשים לבדוק את אחוזי הנכות הכללית המבוססים על אובדן כושר עבודה והשתכרות. לדוגמא כאבי גב אצל עובד הייטק יקבלו אחוזים נמוכים ביחס לכאבי גב אצל סבל שעיקר עבודתו מבוססת על תקינות הגב וממילא השתכרותו נפגעה קשות.

 

 

מהם השלבים בוועדה ?

ראשית הוועדה בודקת מהם הליקויים של התובע – הנפגע. במידה ומצאה הוועדה יותר מליקוי אחד שמגיע עליו אחוזי נכות מתבצע חישוב משוקלל. לדוגמא: אם ישנה פגיעה בראש שנקבעו לה 25 אחוזי נכות בנוסף לפגיעה ביד שנקבעו לה 18 אחוזי נכות בנוסף לפגיעה ברגל שנקבעו לה 16 אחוזי נכות בנוסף לפגיעה בגב שנקבעו לה 14 אחוזי נכות בנוסף לפגיעה באצבעות שנקבעו לה 10 אחוזי נכות – מחישוב פשוט שלנו היינו מחברים את כל הפגיעות הנ"ל ומקבלים: 83 אחוזי נכות. אבל הביטוח לאומי מחשב אחרת ולפי החישוב המשוקלל של הביטוח הלאומי אין פה 83 אחוז אלא 60 אחוז בלבד !

 

איך מחשבים את זה ?

לוקחים את הליקוי הגבוה ביותר שבמקרה שלנו הוא 25 אחוז הוא שווה 25 אחוז. הבא אחריו 18 אחוז מתחלק ב 100 ואז מוכפל באחוזים שנשארו מהפגיעה הגדולה כלומר 75 ממילא הוא שווה 13.5 בלבד. הבא אחריו 16 אחוז מתחלק ל 100 ואז מוכפל בהפרש האחוזים של שני המקרים הקודמים כלומר 61.5 ממילא הוא שווה רק 9.84. הבא אחריו 14 אחוז מתחלק ל 100 ואז מוכפל בהפרש האחוזים שנשארו מכל המקרים הנ"ל כלומר 51.66 ממילא הוא שווה רק 7.23. הבא אחריו 10 אחוז מתחלק ב 100 ואז מוכפל בהפרש האחוזים שנשארו מכל המקרים הנ"ל כלומר 44.42 ממילא הוא שווה 4.44 אחוזים בלבד. כשנחשב את כל הנ"ל נקבל 60 אחוז בלבד. במקום 83 אחוז שהיינו מקבלים בחשבון חיבור פשוט.

ברגע שהוועדה מקבלת מעל 40 אחוז בשכיר או מעל 50 אחוז בעקרת בית היא פונה לחשב אחוזי נכות כללית כלומר עד כמה זה פגע בכושר השתכרותו וממילא כמה רמת אי הכושר שלו. רמת אי כושר נקבעת באחוזים כדלהלן: 60 אחוז 65 אחוז 74 אחוז ו-100 אחוז.

 

בנכות מעבודה הקיצבה תלויה באחוזי אי הכושר לדוגמא מ 9 אחוז ועד 19 אחוז מקבלים מענק חד פעמי. מ 20 אחוז ומעלה מקבלים קיצבה חודשית. במידה והתובע – נפגע ירד בכושר השתכרותו ברמה גבוהה ישנה תקנה 15 שאומרת שניתן להעלות לו את אחוזי הנכות בעד מקסימום 50 אחוז נוספים מהאחוזים שנקבעו. תקנה 15 נוהגת רק במי שקיבל 20 אחוזי נכות לפחות ומקבל קיצבה ולא במי שקיבל פחות מ 20 אחוז בהתחלה ואז אנחנו מעבירים אותו מענק חד פעמי לקבלת קצבה.

 

תהליך ההכרה מתחיל בתיעוד הרפואי הראשוני, עליו להיות מקיף, מדויק וברור באופן שישקף בצורה מהימנה את מצבכם הרפואי האמיתי ואת ההשלכות התפקודיות הנובעות ממנו. עליכם לברור ולבצע את כל הבדיקות רלוונטיות (לעיתים להתעקש מול רופאים), להבין ולפענח אותן ולבחון התוצאות למול הקריטריונים הנוקשים בביטוח לאומי. לכל הליך, בדיקה, תלונה, המלצה, תרופה וטיפול יש משמעות. לעיתים קריטית. במרבית המקרים יהא עליכם להתייחס גם לליקויים רפואיים נוספים ו/או נלווים לליקוי הרפואי כדי להבטיח שתצלחו את הוועדות הרפואיות והשיקומיות בהמשך הדרך.

 

חשוב לציין שהוועדה היא השלב האחרון והקריטי ביותר במסע המפרך שלכם. עלכם לוודא מעל לכל ספק שתצליחו לקבל את הזכויות והכסף שאתם זכאים לו. לא יותר אבל לא פחות. עליכם להיות מקצועיים, ברורים, מעודכנים, מתורגלים ומוכנים. עליכם לדעת בדיוק כיצד ואיך להסביר את עצמכם בצורה הנכונה ביותר ובשפה המתאימה, עליכם להבין מה הקריטריונים ולאילו סעיפי ליקוי אתם מכוונים ומדוע, עליכם להבין את המשמעות של הבדיקות שבצעתם, להציג ולהסביר את המסמכים הרלוונטיים בזמן המתאים ובסדר הנכון. עליכם לוודא שאתם מקבלים התייחסות ראויה והוגנת. עליכם לוודא שבודקים אתכם הרופאים המתאימים ושישנה התייחסות למכלול הבעיות שלכם. עליכם לוודא שנערך פרוטוקול מדויק וקולכם נשמע. אסור לכם לפספס. עליכם להצליח.

 

אם אתם מעוניינים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה וגובה הפיצוי שלכם אנו בחברת "איתנים" מומחים לזכויות רפואיות מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם. נשמח לעזור לך לקבל את זכאותך במלואה.

צרו קשר עכשיו

או השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית ללא עלות

08-6229345

שולח טופס...

נא מלא את השדות החסרים ייתכן וחלק מהפרטים שהזנת אינם נכונים

פרטיך התקבלו בהצלחה

כל הזכויות שמורות  2018  | איתנים החברה למימוש זכויות רפואיות בע"מ